فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
دستور عجیب بنیاد شهید: به خانواده «شهدای منا» بلیت نیم بها ندهید! نسخه چاپی RSS
 • دستور عجیب بنیاد شهید: به خانواده «شهدای منا» بلیت نیم بها ندهید! دستور عجیب بنیاد شهید: به خانواده «شهدای منا» بلیت نیم بها ندهید!
  شنبه 20 آذر 1395 ساعت 11:28

  شهدای ایران: دوم مهرماه سال گذشته بود که 464 نفر از حجاج ایرانی در حین انجام مراسم رمی جمرات در سرزمین منا به دلیل ازدحام جمعیت و بی کفایتی مسئولان سعودی برگزاری حج به مقام شهادت و مهاجر الی الله نائل آمدند و در همان ایام پیکرهای این عزیزان با موافقت مقام معظم رهبری در گلزار شهدا دفن شد.
   
  پس از آن نیز حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید از تصمیم این بنیاد برای در نظر گرفتن عنوان شهید برای این افراد خبر داد و افزود: برای همسر و فرزندان این افراد کارت شناسایی با عنوان «شهید منا» صادر شد.
   
  البته به گفته حجت الاسلام شهیدی، این شهدا شهید فرهنگی لقب گرفتند و تنها شامل دریافت خدمات فرهنگی شدند و بر این اساس، به این خانواده ها تنها خدماتی شامل دریافت سهمیه دانشگاه، سهمیه مدارس شاهد و معافیت از سربازی ارائه خواهد شد و در صورت نداشتن بیمه، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
   
  اما پس از گذشت تنها 14ماه از این فاجعه دردناک، بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارسال دستوری به شرکت های هواپیمایی از آنها خواسته است از اعطای بلیط های نیم بها به خانواده های شهدای منا خودداری کنند! با توجه به اسنادی که در اختیار مشرق قرار دارد، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای خواستار اجرای این دستور شده و از واحدهای فروش خود خواسته است از فروش بلیط نیم بها به خانواده های شهدای منا خودداری کنند.
   
  تبعیض بنیاد شهید در حق خانواده شهدای منا 
   
  حال جای این سوال در ذهن ها باقی خواهد ماند که خانواده های شهدایی که عزیزانشان را در غربت و سخت ترین شرایط از دست داده اند چه تفاوتی با دیگر شهدای گرانقدر دارند که مسئولان بنیاد شهید دست به اتخاذ چنین تصمیمی زده اند و بیش از آنکه فرصتی مالی را از این افراد گرفته باشند شان و ارزش شهدای این فاجعه تاریخی را که مرگبارترین رویداد تاریخ حج نیز لقب گرفته است زیر سوال برده اند.
   
  این در حالی است که موافقت با چنین موضوعی، همانند معافیت خدمت سربازی بوده و هزینه قابل توجهی برای این بنیاد به همراه نخواهد داشت، بلکه می توانست نشان از توجه و همراهی مسئولان دولتی با این خانواده های داغدار و اتفاق تلخی که برای عزیزانشان افتاده، داشته باشد.  خبر |
  شماره مطلب: 14070
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 588 | آخرین مشاهده: 7 ساعت پیش