فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
چگونگی خدمات رسانی بنیاد شهید به خانواده شهدای «منا» و «حله» نسخه چاپی RSS
 • چگونگی خدمات رسانی بنیاد شهید به خانواده شهدای «منا» و «حله» چگونگی خدمات رسانی بنیاد شهید به خانواده شهدای «منا» و «حله»
  سه‌شنبه 23 آذر 1395 ساعت 15:38

  به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، «مهدی ایزدی» معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری صبح امروز (سه شنبه 23 آذرماه) که با حضور اصحاب رسانه در ساختمان بنیاد شهید برگزار شد، با اشاره به قانون نحوه تعیین مصادیق شهید اظهار داشت: در قانون و آیین نامه های تعیین مصادیق شهید، کسانی که در معرکه جنگ و به صورت مستقیم از سوی گروه های معارض به شهادت می رسند، شهید محسوب می شوند.

  در صورت کمبود بودجه ناچار به اعمال اولویت در خدمات رسانی هستیم

  وی افزود: افرادی که در رفت و آمد مأموریتی، در سوانحی همچون سقوط باگرد و یا مأموریت های نظامی از دنیا می روند در حکم شهید هستند.

  ایزدی با بیان این موضوع که پیش از این در خدمات رسانی بنیاد شهید کسانی که در حکم شهید هستند، در اولویت بعدی از شهدا قرار می گرفتند، افزود: در آیین نامه سال 93 این قید از قانون در رابطه با اولویت بندی شهدا برداشته شد ولی اگر در ارائه خدمات با محدودیت مواجه شویم ناچار به اعمال اولویت ها هستیم.

  بهره مندی خانواده شهدای منا از کلیه خدمات بنیاد شهید منوط به حکم دولت و تصویب مجلس

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید با اشاره به وضعیت خدمات رسانی به شهدای فاجعه منا بیان داشت: وضعیت شهدای منا یک وضعیت خاص بود. هیچ مقام رسمی و نهادی به صورت رسمی بیان نکرده است که توطئه دشمن منجر به جان باختن این عزیزان شده است اگرچه مسئولان در صحبت هایی از دست داشتن دولت سعودی در این اتفاق خبر دادند ولی این موضوع از مراجع قانونی اعلام نشد.

  وی تصریح کرد: با توافق بنیاد شهید و سازمان حج و زیارت قرار شد به خانواده این افراد حکم شهید داده شود و از تمامی خدمات بنیاد شهید به جز خدمات معیشتی که شامل پرداخت حقوق، مستمری، کمک های نقدی، تسهیلات مسکن و استخدام و خدمات اشتغال اولیه می شود از سایر خدمات همچون دیگر خانواده های شهدا بهره مند شوند.

  ایزدی ادامه داد: تعدادی از خانواده های شهدای منا امسال از سهمیه ایثارگری در دانشگاه ها استفاده کرده اند و می توانند از تسهیلات رفاهی هم چون بلیط نیم بها نیز استفاده کنند.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید ارائه کلیه خدمات بنیاد شهید به خانواده شهدای منا را منوط به حکم دولتی و تصویب مجلس دانست و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از این شهدا سرپرست خانوار بودند و امروز خانواده های آنان با مشکلاتی مواجه هستند در صورتی از کلیه خدمات بنیاد شهید بهره مند می شوند که در مجلس تصویب یا از سوی دولت حکم داده شود.

  وی با اشاره به وضعیت شهدای حله در بنیاد شهید بیان داشت: شهدای اقدامات تروریستی از جمله شهدای حله از تمامی امکانات بنیاد شهید برخوردار می شوند.

  محیط بانان کشته شده شهید محسوب می شوند

  ایزدی با اشاره به وضعیت احراز شهادت محیط بانان گفت: به محیط بانان حکم قانونی تعلق گرفته است و چون در درگیری با گروه های معارض به شهادت می رسند، شهید محسوب می شوند و تحت پوشش کامل بنیاد شهید قرار می گیرند.

  وی در خصوص روند تشکیل پرونده شهدا در بنیاد شهید به منظور دریافت خدمات گفت: بلافاصله پس از تشکیل پرونده در بنیاد شهید خدمات به شهدا داده می شود. البته برای دریافت خدمات باید تا از زمان تشکیل پرونده تا سال آینده که اعتبارات برای پرداخت به آنان لحاظ می شود حقوق خود را از یگان و نهادهای مربوطه دریافت کنند.

  ارائه خدمات مراقبت از جانبازان و خانواده شهدا با همکاری بیمه ایران


  وی با اشاره به جانبازان مشمول حق پرستاری افزود: موظف هستیم به منظور حمایت از سلامت جانبازان 50 درصد به بالا و شیمیایی و اعصاب و روان پس از ارجاع به کمیته پزشکی اقدامات لازم برای برخورداری جانبازان از حق پرستاری را لحاظ کند.

  ایزدی با بیان این نکته که بالغ بر 46 هزار جانباز مشمول دریافت حق پرستاری هستند بیان داشت: در سه سال گذشته در قراردادی که با بیمه ایران بستیم سایر جانبازان و خانواده های شهدا که به دلیل ابتلا به بیماری های سخت زمین گیر شدند از خدمات مراقبت در منزل بهره مند شدند.


  وی در خصوص افراد یا کودکانی که بر اثر مین های باقی مانده از جنگ مجروح می شوند نیز توضیح داد: در رابطه با این افراد شورای تامین استان ها کار اولیه را انجام می دهند و در صورت تطابق اسناد، برای آن ها تشکیل پرونده خواهد شد و پرونده آنها به کمیسیون پزشکی بنیاد شهید ارائه می شود تا از خدمات درمانی بهره مند بشوند.  

  چگونگی رفع اختلاف درصد جانبازی در بنیاد شهید و یگان های خدمت

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به چگونگی رفع اختلاف بنیاد شهید و یگان های نظامی در خصوص شهدا و جانبازان گفت: یگان و محل های خدمت طی جلساتی شهدا و جانبازان خود را معرفی می کنند و سپس پرونده آنان به بنیاد ارجاع داده می شود. ممکن است در برخی موارد بنیاد شهید با یگان خدمت مربوطه اختلاف نظر داشته باشد که در این صورت طبق قانون کمیسیون مشترکی ترتیب داده می شود و در جلسه ای شهادت و جانبازی فرد مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت گرفتن نتیجه رأی نهایی صادر می شود و در صورت اختلاف پرونده به ستاد کل نیروهای مسلح ارجاع داده می شود که نظر نظر ستاد کل فصل الخطاب خواهد بود.

  وی تصریح کرد: کسانی که در این خصوص و یا میزان درصد جانبازی خود مشکلی دارند با ارائه درخواست پرونده آنان جهت بررسی به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می شود.

  ایزدی با اشاره به اقدامات نامتعارف برخی جانبازان برای رسیدن به حق و حقوق خود گفت: تعداد این افراد اندک است ولی با این وجود پاسخگوی آنان هستیم و این افراد می توانند درخواست خود را مطرح کنند تا در صورت ضابع شدن حقی از ایشان به آن رسیدگی شود.

  وی افزود: عموما افرادی که دست به تحصن یا اقدامان نامتعارف می زنند افرادی هستند که تسهیلات به آنان تعلق گرفته ولی نتوانسته اند از آن استفاده کنند.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نظر بنیاد شهید مبنی بر زمزمه های تبدیل این نهاد به وزارتخانه گفت: این صحبت خلاف نظر مقام معظم رهبری است چرا که ایشان در سال 83 تاکید داشتند تا بنیاد شهید شکل نهادی خود را حفظ کند. بنابراین در صورت تغییر و تحول جدید باید طبق نظر ایشان صورت بگیرد.

  وضعیت معوقات پرداخت شده و باقی مانده بنیاد شهید به جامعه ایثارگر

  ایزدی با اشاره به میزان معوقات مانده بنیاد شهید عنوان کرد: مطالبات معوق تا سال 91 پرداخت شده است که شامل مطالبات معوق خانواده هایی است که 30 سال خدمت شهیدشان تا سال 91 به پایان رسیده است و باید پاداش خدمت و ذخیره مرخصی را دریافت می کردند.
  وی با بیان اینکه کلیه مطالبات پاداش خدمت سال 94 پرداخت شده است، تصریح کرد: خانواده شهدا و ایثارگران از سه دولت قبل سه هزار و 800 میلیارد تومان طلب داشتند که این مبلغ به طور کامل پرداخت شده است. میزان مطالبات سال 92 و 93 در حدود هزار میلیارد و 800 میلیون تومان است که به دلیل کسری بودجه پرداخت نشده است.

  ایزدی به وضعیت استخدام جامعه ایثارگران اشاره کرد و افزود: نرخ بیکاری در جامعه ایثارگری 4 درصد است که به نسبت نرخ بیکاری در کشور این مقدار بسیار پایین است. در حال حاضر نرخ بیکاری در جمعیت یک میلیون و 300 هزار نفری در سنین اشتغال به کار جامعه ایثارگری حدود 7 هزار نفر است. ابتدای کار دولت 67 هزار نفر از جامعه ایثارگری متقاضی کار بودند اکنون این میزان به 56 هزار نفر رسیده است که 8 هزار نفر آنها فرزندان شهید هستند.


  افزایش 1 درصدی بودجه بنیاد شهید در سال 96/ کسانی با بالا بردن مطالبات جامعه ایثارگری به دنبال ضربه زدن به دولت هستند

  ایزدی در رابطه با بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 96 گفت: ما در سال 95 با دو هزار میلیارد کسری بودجه روبرو شدیم که همین باعث شد به حدود 800 میلیارد به بیمه ایران، 60 میلیارد به بیمه البرز، دانشگاه آزاد، تهیه خودروی مخصوص جانبازان، هزینه ازدواج فرزندان آنها و هزینه کفن و دفن آنها، یکسری از بخش های دیگر بدهکار شویم. در سال 95 بودجه ای که برای ما در نظر گرفته شده بود 8 هزار 600 میلیارد تومان بود براساس برآوردهای ما حداقل باید 36 درصد به این بودجه اضافه شود. یعنی 11 هزار و 800 میلیارد تومان به تصویب برسد تا بنیاد بواند وظایف فعلی خود را انجام بدهد اما متاسفانه تنها یک درصد این بودجه در سال 96 رشد داشته است ولی موضوعی که باید به آن اشاره کرد این است که هزینه درمان جامعه ایثارگران از بنیاد جدا خواهد شد در این شرایط ما برای سال 96 با 15 درصد کسر بودجه مواجه خواهیم بود.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان این نشست خبری گفت: خارج از دولت و مجلس کسانی به دنیال این هستند که مطالبات جامعه ایثارگری را بالا ببرند تا به این وسیله به دولت ضربه بزنند. قاعدتا تصویب هر قانونی باید ارتباط معقولی با اعتبار و توان مالی کشور داشته باشد اما با این شرایط برخی از نمایندگان مجلس بدون توجه به بحث بودجه برخی از قوانین و تسهیلات را اضافه می کنند. برای اضافه کردن گروه های جدید باید مبلغ متناسب با آن نیز تامین شود. بدون شک افزایش مطالبات جامعه ایثارگری ضربه بزرگی به کاری که ایثارگران و خانواده شهدا کرده اند، وارد می کند.  خبر |
  شماره مطلب: 14087
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 754 | آخرین مشاهده: 2 روز پیش