فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
پرواز بر فراز کرخه نسخه چاپی RSS
 • پرواز بر فراز کرخه پرواز بر فراز کرخه
  یکشنبه 28 آذر 1395 ساعت 19:00

  به گزارش دفاع پرس از خرم آباد، علی کیارش در طلوع صبحی روشن در سال 1332 در روستای ازنا سگوند از توابع شهرستان خرم آباد درخانواده ای مذهبی و کشاورز متولد شد.

  دوران تحصیلی اش را در دبستان روستای ایمان آباد شروع و کلاس ششم را در دبستان حکیم نظامی ازنا پشت سر گذاشت و بعد از آن به علت نبودن دبیرستان در ازنا به شهرستان خرم آباد عزیمت نمود و دوران دبیرستان را در دبیرستان امام خمینیِ فعلی واقع در خیابان 13 آبان با موفقیت سپری کرد.

  پرواز بر فراز کرخه 

   از استخدام در هوانیروز تامربی آموزش

  در سال 1351 در هوانیروز ارتش ثبت نام کرد و استخدام شد. وی برای گذراندن آموزش های لازم، وارد پایگاه فعلیِ شهید وطن پورِ اصفهان شد و بعد از طی آموزش های پرواز با هلی کوپتر، وی و چند تن دیگر از هم دوره ای هایش برای آموزش هلی کوپترهای کبری انتخاب شدند. ایشان به علت رتبه های عالی که هنگام آموزش کسب کرده بود به عنوان مربی آموزش خلبانان جدید هلی کوپتر در همان پایگاه محل انتخاب می شود.

  استشمام عطرانقلاب و پیوستن به صف انقلاب

  علی  با استشمام عطرِ انقلاب، اگرچه یک فرد نظامی بود، ولی به صفِ انقلابیون پیوست و هم زمان با خدمت به کشور و آموزش خلبان های جوان سعی می کرد تا به طرق مختلف، رفتاری و گفتاری اعتراض خود را نسبت به رژیم وقت بیان کند.

  "کیارش قبل از عید سال 1356 به خانواده اطلاع داده بود که می خواهد به مرخصی بیاید ولی با سپری شدن ایام تعطیل به منزل مراجعه نکرد. با پی گیری هایی خانواده متوجه می شوند که ایشان چون با چند تن دیگر از خلبانان در پایگاه اعتصاب کرده بودند چند روزی را در پایگاه بازداشت می شوند."

  عملیات های موفقیت آمیز

  در سال  1359 به کردستان اعزام شد و به مقابله با اشرار و معارضین پرداخت و پس از شروع جنگ عراق علیه ایران، کیارش سه ماموریت را با موفقیت در منطقه جنوب انجام داد.

  خاطره ای از دوست شهید

  "اوایل جنگ، من به همراه علی منزل یکی از اقوام در خرم آباد بودم که دشمن اقدام به بمباران میدان شقایق کرد. ایشان بسیار ناراحت شد و گفت: این بعثی های پست می دانند که در جبهه پیروز نمی شوند، شهرها را بمباران می کنند."

  پرواز بر فراز کرخه 

   پروازآخر/ تا انتقام شهدا را نگیرم برنمی گردم

  به روایت هم رزمانش، قبل از آخرین پروازش قسم می خورد که تا انتقام این شهدا را به خصوص شهدای بمباران ها را نگیرد، برنگردد. در مورخه 22/9/59 جهت انجام ماموریتی بر روی رودخانه کرخه به پرواز در می آید و پس از تار و مار کردنِ ارتش بعثی، به پایگاه بر می گردد و شب 23/9/59 برای ادامه عملیات با شش هلی کوپتر جنگی به منطقه اعزام می شود که پس از انجام عملیات، هلی کوپتر وی مورد اصابت گلوله های دشمن قرار می گیرد. هلی کوپتر را در پایگاه شکاری دزفول می نشاند. کیارش که در این حادثه سخت مجروح شد به بیمارستان داخل پایگاه منتقل می شود.

  پس از اقدامات اولیه، با تهران تماس گرفته و درخواست یک هواپیما برای انتقال کیارش به بیمارستان در تهران می کنند که یک ساعت بعد این اقدام صورت می گیرد. اما علی قبل از انتقال به تهران، در همان پایگاهِ دزفول به شهات می رسد.

   می روم تا ریشه ضد انقلاب را برکنم

  کیارش در قسمتی از وصیت نامه اش می نویسد:

  "با موقعیت کنونی که برایم پیش آمده است و با توجه به پیام رهبر عالی قدرم امام خمینی و حمله ارتش مزدور عراق به خاک میهن عزیزمان ایران، عازم منطقه مرزی می شوم تا با نثار جان بی ارزش خود در راه اسلام، وطنم، رهبر عالی قدرم درخت انقلاب اسلامی را بارورتر سازم و ریشه ضد انقلاب را برکنم، باشد که مورد درگاه احدیت قرار گیرد."  خبر |
  شماره مطلب: 14103
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 815 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش