فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
یلدای خونین کرمانشاه نسخه چاپی RSS
 • یلدای خونین کرمانشاه یلدای خونین کرمانشاه
  دوشنبه 29 آذر 1395 ساعت 18:48

  به گزارش دفاع پرس از کرمانشاه، سرهنگ پاسدار مرادعلی محمدی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه در یاداشتی به بمباران شب یلدای خونین کرمانشاه پرداخته است.

  وی در یادداشت خود آورده است:

  بمباران شهرها همزمان با آغاز تهاجم سراسری ارتش رژیم بعث عراق به خاک ایران در 59.6.31 آغاز شد و تا پایان جنگ (تابستان 1367) ادامه یافت و طی 8 سال دفاع مقدس فراز و نشیب های ویژه ای داشت. بیشترین بمباران شهرهای کشور در سال 1365 (52 درصد مجموع بمباران ها) صورت گرفت و بر اساس آمارهای موجود در مجموع بیش از 16000 نفر از شهروندان غیر نظامی کشور در اثر بمباران ها و موشک باران شهرها به شهادت رسیدند و بیش از 59000 نفر زخمی و مجروح شدند.

  هدف دشمن از بمباران شهرها ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و وارد نمودن فشار روحی بر آنان برای متزلزل کردن اراده آنها در ادامه نبرد و مقاومت و پشتیبانی از رزمندگان و خارج شدن از بن بست در نبردهای زمینی بود.

  استان کرمانشاه بعنوان مرکز پشتیبانی از رزمندگان اسلام در جبهه میانی و هم مرز بودن با کشور عراق همواره مورد تهاجم هواپیماها و موشک های دشمن قرار گرفت و در طول جنگ تحمیلی با تقدیم 2748 نفر شهید در اثر بمباران ها و حملات موشکی و بیش از هزاران نفر زخمی و مجروح جلوه ای از حماسه ایثار و مقاومت و پشتیبانی از رزمندگان اسلام را خلق کردند.

  یکی از تلخ ترین حوادث دوران دفاع مقدس، حادثه شب یلدای خونین شهر کرمانشاه است. زمانی که در 30 آذر 1365 مردم شهر بر اساس رسم دیرینه مشغول خرید و تهیه ملزومات شب یلدا بودند تا در جمع خانواده شب خاطره انگیزی را سپری نمایند، ددمنشان رژیم بعث عراق با تهاجم بوسیله دهها فروند هواپیما در 2 نوبت و در ساعت های 12:30 و 16:45 مراکز خرید مردم و مناطق مسکونی مختلفی از شهر کرمانشاه را مورد آماج بمب های خوشه ای قرار داده که در اثر این بمباران ها بیش از یکصد تن از شهروندان را به شهادت رسانند و تعداد زیادی از مردم بی گناه را زخمی و مجروح نمودند و خاطره خوش شب یلدا را به اندوه تبدیل نمودند.

  درود و سلام می فرستیم به ارواح پاک و مطهر شهیدان این واقعه و برای جانبازان عزیز آن حادثه تلخ آرزوی سلامتی و توفیق را داریم.

  انتهای پیام/  خبر |
  شماره مطلب: 14111
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 834 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش