فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
عملیات های خوزستان نسخه چاپی RSS
 • عملیات های خوزستان
  سه‌شنبه 2 آذر 1389 ساعت 19:04

  مقاومتهای دلیرانه مردم خوزستان در مقابل تجاوزگران وحملات آنان به شهرها اعم از بمبارانها ی مکررهوایی واصابت هزاران گلوله توپخانه ، تانک ، خمپاره ، موشک ها ی 9 متری زمین به زمین در سالهای اولیه جنگ بی نظیر بود . و از طرفی جانفشانی رزمندگان خوزستانی اعزامی ...

  مقاومتهای دلیرانه مردم خوزستان در مقابل تجاوزگران وحملات آنان به شهرها اعم از بمبارانها ی مکررهوایی واصابت هزاران گلوله توپخانه ، تانک ، خمپاره ، موشک ها ی 9 متری زمین به زمین در سالهای اولیه جنگ بی نظیر بود . و از طرفی جانفشانی رزمندگان خوزستانی اعزامی به خطوط مقدم جبهه جنگ ، اعم از پیر و جوان و زن ومرد بهمراه غیورمردان بسیجی وکلیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران موجب شد، مردم خونگرم خوزستان مفتخر به کلام گهر بار رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) گردند که فرمودند : خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد .

  توجه :
  بمنظور آگاه سازی نسل جوان، کلیه عملیاتهای خوزستان ، بصورت مشروح در بخش عملیاتهای خوزستان همین سایت با نقشه های مربوطه بنمایش گذاشته شده است . امید است توانسته باشیم با ارائه این بخش کوچک از عملیاتها ی رزمندگان در جنوب، گوشه ای از ایثار گریها ورشادت های رزمندگان اسلام را ارائه نمائیم.

  پایان جنگ
  پس از هشت سال مقاومت وعملیاتهای مختلف رزمندگان در جنوب و غرب کشور که در برخی نقاط منجربه تعقیب متجاوزین وپیشروی در خاک دشمن شده بود و برخی از نقاط هنوز قسمتهایی از خاک کشورمان در تصرف دشمن بود . فتح فاو و متعاقب آن تصرف منطقه شلمچه و نزدیکی به شهر بصره ، توازن سیاسی و نظامی جنگ را به نفع ایران تغییر داد . در پی آن ، نظام بین الملل در صدد تهیه طرح هائی برای جلوگیری از پیروزیهای پی در پی جمهوری اسلامی در جنگ برآمد . از جمله این طر ح ها ، تهیه و تصویب قطعنامه 598 در شورای امنیت سازمان ملل بود .
  از سوی دیگر ، همزمان با تلاش بین المللی برای تصویب قطعنامه 598 ، سایر ا قدامات علیه ایران آغاز شد . گسترش فشارهای اقتصادی و تحریم تسلیحاتی علیه ایران و حضور ناوگان امریکا و اعضای ناتو در خلیج فارس ، تماماً برای حمایت از عراق و جلوگیری از پیروزی احتمالی ایران در جنگ بود . کمکهای تسلیحاتی به این کشور افزایش یافت، به گونه ای که رژیم عراق ضمن تقویت قوای زرهی و هوائی خود و دستیابی به حجم وا نواع بیشتری از سلاح های کشتار جمعی و همچنین افزایش برد موشکهای دور برد خود ، توان ارتش خود را به 1100 گردان رزمی رساند .
  در چنین وضعیتی و در حالی که عمده قوای ایران در جبهه شمالی بسر می بردند ، ا رتش عراق در تاریخ 28/1/1367 با حدود 200 گردان نیرو و با آتش گسترده شیمیائی به منطقه فاو – که با کمتر از 20 گردان نیرو پدافند می شد – حمله کرد و این منطقه را باز پس گرفت . با سقوط فاو ،دشمن با این تفکر که توازن قدرت به نفع عراق تغییر یافته ، در موقعیتی قرار گرفت که برای دومین بار، هجوم گسترده خود را در تاریخ 4/3/67 به منطقه شلمچه آغاز کرد و آن را از تصرف قوای ایران خارج ساخت .
  ادامه حملات عراق و بازپس گیری مناطق تحت تصرف قوای ایران ونیز تهدید شهرهای بزرگ ایران به بمباران شیمیائی و اتمی و همزمان با این تحرکات، اقدام ناجوانمردانه ناو آمریکائی وینسن ، با شلیک دو موشک به هواپیمای مسافر بری ایران موجب سرنگونی آن و کشته شدن 290 مسافرین گردید و به این تهدیدات دامن زده شد.
   جمهوری اسلامی ایران برای آزاد کردن نیروهای خودی و تمرکز آنها برای مقابله با حملات بعدی ارتش عراق و همچجنین تغییر اوضای بین المللی به نفح خود ، نخست از مناطق عراقی تحت تصرف خود – همچنین حلبچه و ماووت – عقب نشینی کرد . سپس در تاریخ 27/4/67 با پیام مدبرانه ودوراندیشانه و در عین حال دردمند انه حضرت امام (ره)، موافقت رسمی خود رابا قطعنامه 598 اعلام نمود . عراق که خود را در موضع برتر می دید ، با ناخوشنودی از تصمیم ایران ، در صدد برآمد تا با تداوم حملات خود و اشغال مناطقی از خاک ایران ، به هنگام آغاز مذاکرات صلح بین دو کشور ، از موقعیت برتری برخوردار باشد . بر همین اساس ، سه روز بعد ( 31/4/67 ) تهاجم ارتش عراق از دو محور کوشک و شلمچه به داخل خاک ایران آغاز شد . با انتشار خبر پیشروی دشمن به سمت جاده اهواز – خرمشهر و احتمال محاصره مجدد خرمشهر ، امام خمینی(ره) طی پیامی به سپاه پاسداران فرمودند : " اینجا نقطه حیاتی کفر و اسلام است ، یعنی نقطه شکست یا پیروزی ، اسلام یا کفر است و باید متر به متر جنگید و هیچ چیزی از هیچ کس پذیرفته نیست.
   با پیام امام ، و حضور انبوه نیروهای مردمی که پس از اطلاع از پذیرش ناباورانه قطعنامه 598 توسط جمهوری اسلامی ایران ، راهی میدان نبرد شده بودند ، درگیری با دشمن از بعداظهر 31/4/67 در غرب کارون آغاز گردید .
  رزمندگان ، همچون روزهای اول جنگ ،و البته با سازماندهی و صرفاً متکی بر تعهد خود از هرنقطه به دشمن هجوم بردند و نیروهای عراقی را با تحمیل تلفات و خسارات زیاد به آنها ، عقب راندند .رزمندگان پس از استقرار در مرز ، آمادگی خود را برای تعقیب دشمن در آنسوی مرز اعلام کردند ، لیکن امام خمینی(ره) با این امر موافقت نکردند و یاد آور شدند که پذیرش قطعنامه از سوی ما ، امری تاکتیکی نبوده است .  صفحه داخلی |
  شماره مطلب: 4
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 6833 | آخرین مشاهده: 1 روز پیش