فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
معرفی خلبانان ورامینی دفاع مقدس در «مردان آسمان» نسخه چاپی RSS
 • معرفی خلبانان ورامینی دفاع مقدس در «مردان آسمان» معرفی خلبانان ورامینی دفاع مقدس در «مردان آسمان»
  دوشنبه 22 آبان 1391 ساعت 11:35

  کتاب «مردان آسمان: خاطرات خلبانان منطقه ورامین در دقاع مقدس» به قلم محسن شیرمحمد منتشر شده است. وی استقبال از اثرش را مطلوب توصیف کرد و گفت: بسیاری از ورامینی ها اطلاعی درباره خلبانان شهرشان نداشتند و از این رو اثرم مورد توجه قرار گرفت.

  محسن شیرمحمد درباره اثر تازه منتشر شده خود به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: با مطالعاتی که پیش از تالیف این کتاب انجام دادم پی بردم که بیش از سی خلبان از ورامین به دفاع مقدس اعزام شدند و از این تعداد 6 نفر به شهادت رسیده اند. در طرحی که برای معرفی نخبگان ورامین انجام می شد، من به سرگذشت 16 خلبان پرداختم که با عنوان «مردان آسمان» منتشر شد.

  وی درباره ویژگی های مشترک این 16 خلبان توضیح داد: تمامی این خلبانان از سطوح پایین جامعه رشد کرده بودند و در واقع از بچه های روستا محسوب می شدند. آن ها از سال 1346 تا 1355 در آموزش های پروازی هواپیماهای جت و جنگنده در کشور آمریکا شرکت داشتند و تجربه پرواز با هواپیماهای جنگی و ترابری را دارند.

  شیرمحمد در این باره اضافه کرد: از میان این خلبانان به نوابغی مانند شهید سرلشکر منصور ستاری و امیر سرتیپ محمود کنگرلو هم پرداخته ام.

  وی درباره پژوهش هایش برای کتاب «مردان آسمان» توضیح داد: برای نگارش این اثر با خلبانان، هم رزمان و خانواده هایشان و درباره خلبانان شهید علاوه با خانواده شهیدان گفت وگو کردم.

  این نویسنده درباره انگیزه اش برای پرداختن به کتابی درباره خلبانان گفت: برای پایان نامه ام در رشته علوم سیاسی، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را مورد مطالعه قرار دادم و در این میان موضوع خلبانان ورامینی نظرم را به خود جلب کرد.

  وی درباره مشکلاتش برای تالیف کتاب «مردان آسمان» افزود: یکی از مشکلات شناسایی خلبانان بود که حتی ساکنان ورامین هم از اعزام 30 خلبان به دفاع مقدس مطلع نبودند. مشکل دیگر اعتمادسازی برای خلبانان در بیان خاطرات بود. تالیف این نوشتار از سال 1386 آغاز شد و سال 1390 پایان گرفت.

  شیرمحمد در پایان با بیان این که «مردان آسمانی» را با همکاری شورای شهر ورامین و شهرداری این شهر منتشر کرده است، استقبال از اثرش را مطلوب توصیف کرد و گفت: بازخورد خوبی را از انتشار کتابم دریافت کردم، زیرا بسیاری از ورامینی ها اطلاعی درباره خلبانان شهرشان نداشتند و از این رو اثرم مورد توجه قرار گرفت. 

  نویسنده «مردان آسمان» پس از زندگینامه هر خلبان، خاطرات را از زبان راوی (اول شخص) آورده است. علاوه بر تصاویر سیاه و سفید در لابه لای متن کتاب، عکس هایی رنگی هم بر صفحه های گلاسه در پایان کتاب منتشر قرار گرفته است. بر فراز زندگینامه هر خلبان تصویری از او دیده می شود. 

  در بخشی از خاطرات مربوط به شهید امیر سرلشکر منصور ستاری از زبان مرحوم سرتیپ خلبان حبیب الله صادق پور می خوانیم: «طبق رسم دیرینه، دانشجویی که اولین بار پرواز مستقل خود را انجام می دهد، پس از پرواز توسط دوستان خودش خیس می شود... آن روز جمعی از خلبانان قصد داشتد این رسم را در مورد تیمسار هم اجرا کنند، ولی حجب و حیای بین آنان و تیمسار، توان انجام چنین عملی را از آنان می گرفت. وقتی دیدم آن ها این کار را انجام نمی دهند، گفتم: «آقا این جا فرمانده من هستم. آب بریزید.» آب را روی تیمسار ریختند و با انجام این مراسم همه به ایشان تبریک گفتیم.» 

  کتاب «مردان آسمانی» با حمایت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ورامین، از سوی انتشارات آفرینه ورامین در قطع رقعی و 168 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و به بهای 50 هزار ریال منتشر شده است.  خبر | فرهنگی
  نام منبع: خبرگزاری کتاب
  شماره مطلب: 5642
  تعداد بازدیدکنندگان این صفحه: 545 | آخرین مشاهده: 4 ساعت پیش
مرتبط
 • چاپ ششم «دیدم که جانم می رود» چاپ ششم «دیدم که جانم می رود»
  کتاب «دیدم که جانم می رود» خاطرات حمید داوودآبادی برای ششمین بار منتشر و روانه بازار نشر شد.
  خبر | فرهنگی | سه‌شنبه 1 مرداد 1392
 • آمریکا دروغگویی بزرگ در مسئله حقوق بشر آمریکا دروغگویی بزرگ در مسئله حقوق بشر
  تنها کشوری که در دنیا فریاد مظلومان را به گوش جهانیان می رساند، ایران است و این امر باعث شده تا دشمنان ملت ایران یعنی غرب صهیونی از پیشرفت علمی جوانان ایران هراس داشته باشند.
  خبر | فرهنگی | سه‌شنبه 1 مرداد 1392
 • یک جانباز 70 درصد به شهادت رسید یک جانباز 70 درصد به شهادت رسید
  پیکر رضا ارج جانباز 70 درصد دوران هشت سال دفاع مقدس" فردا در شهرستان لنگرود تشییع می شود.
  خبر | فرهنگی | سه‌شنبه 1 مرداد 1392
 • شبهای قدر همراه با کاروان شهدای تفحص شبهای قدر همراه با کاروان شهدای تفحص
  فرمانده کمیته جستجوی مفقودین با بیان اینکه پیکرهای مطهر هشت شهید دوران دفاع مقدس در مناطق شرهانی، سومار، فکه و ابوغریب تفحص و شناسایی شده است، گفت: این شهدا در ایام شهادت امیرالمؤمنین(ع) تشییع و به خاک سپرده می شوند.
  خبر | فرهنگی | یکشنبه 30 تیر 1392
 • دفاع مقدس در روزنامه های امروز دفاع مقدس در روزنامه های امروز
  امروز یکشنبه سی ام تیرماه روزنامه ها بخشی از اخبار و مطالب خود را به دفاع مقدس اختصاص داده اند.
  خبر | فرهنگی | یکشنبه 30 تیر 1392