فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
شهید سيف الله عبدالكريمي نسخه چاپی RSS
سیف الله عبدالکریمی
 • نام و نام خانوادگی: سيف الله عبدالكريمي
 • نام پدر: محمد علی
 • نام خانوادگي مادري: ----
 • تاریخ تولد: 1321/1/1
 • محل تولد: گیلان-لنگرود-کومله
 • آخرین محله سکونت: تهران
 • دسته بندی شهید: ، شهدای ترور ، شخصیت ها و شهدای شاخص
 • تاریخ شهادت: 1360/4/7
 • محل شهادت: حزب جمهوری اسلامی
 • عملیات منجر به شهادت: ----
 • نحوه شهادت: بمب گذاری
 • یگان:
 • محل دفن: شهر گیلان-لنگرود گلزار شهدا لنگرود
 • منبع: ----
 

مشخصات شهدای گرانقدر شهرکومله – بخش کومله

نام و نام خانوادگی : دکتر سیف ا... عبدالکریمی

نام پدر : محمدعلی* تاریخ تولد: ۱۳۲۱* شماره شناسنامه: ۱۹

محل تولد:کومله * تحصیلات:دکترا* تآهل: متاهل

تعداد فرزند:سه فرزند، دو دختر و یک پسر* شغل:نماینده شهرستان لنگرود

مسئولیت:دلاور* تاریخ شهادت۷/۴/۶۰* محل شهادت و نام عملیات: حزب جمهوری اسلامی

نحوه شهادت: بمب گذاری* محل دفن:لنگرود * و سایل های به یادگار گذاشته: کتابها و...

یکی مشخصات بارز شهید: تواضع و فروتنی
***********

در یک خانواده مذهبی در بخش کومله از شهرستان لنگرود متولد شد و پس از طی تحصیلات دوران ابتدایی جهت فراگیری علوم دینی عازم حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتید آن دوره از جمله حضرات آیات(امام خمینی(ره) ، بروجردی،شیرازی،محمدی گیلانی و ... )کسب فیض نمود و با توجه به ذهن خلاق و پشتکارش در کنار دروس حوزوی موفق به اخذ دیپلم گردید و با اندوخته های فراوان حوزوی وارد دانشگاه تهران شد و در رشته فلسفه و حکمت اسلامی مدارج عالی را طی نمود. این شهید بزرگوار در دانشگاه از خرمن دانش اساتیدی همچون علامه شهید مطهری،شهید مفتح،استاد فروزانفر،استاد یزدگردی و ... خوشه های فراوانی چید و پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به زادگاهش مراجعه نمود و در آموزش و پرورش و مدرسه عالی مدیریت گیلان به تربیت نسل جوان پرداخت و پس از چند سال به عضویت هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درآمد و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) رحل اقامت افکند و به تدریس فلسفه،کلام،تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و ادبیات عرفان پرداخت. همزمان به تدریس و فعالیتهای علمی با برگزاری مجالس سخنرانی و تفسیر قرآن و نهج البلاغه به روشنگری نسل جوان پرداخت .

شهید عبدالکریمی همزمان با آغاز نهضت بزرگ امام خمینی(ره) نقش رهبری را در منطقه با سخنرانیهایش به عهده داشت.با پیروزی انقلاب اسلامی از طرف دانشگاه فردوسی مشهد جهت ادامه تدریس دعوت گردید و پس از چند سال با درخواست مردم به نمایندگی دوره اول مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

در دوران نمایندگی درخشش قابل توجهی در عرصه علم و سیاست داشته تا جایی که به سیبویه مجلس شهرت یافت در غائله عزل بنی صدر مخلوع نقش محوری ایفا نمودند . سرانجام در شامگاه 7تیر 1360 در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به همراه دیگر همرزمان خود از جمله شهید مظلوم دکتر بهشتی به افتخار شهادت نائل آمد و روح بلندش در جوار رحمت الهی آرام گرفت.

جملات گرانبهای شهید عبدالکریمی

- سنگر دانش توام با بینش اسلامی با هیچ بمبارانی زائل نمی شود.

- من احساس می کنم که روی خون هزاران شهید (مجلس) نشسته ام و شهادت را احساس می کنم و امیدوارم به این آرزو برسم.

- من به این امید عهده دار مسئولیت نمایندگی شده ام که در پایان مأموریتم ، زنده به آغوش خانواده ام باز نگردم.

آثار  علمی شهید عبدالکریمی

- تحقیق و بررسی درباره اشکال چهارگانه قیاس منطق نظری

- ترجمه بخشی از کتاب "کشف المراد فی شرح تجریدالعتقاد"

- مقالات متعددی در زمینه منطق نظری و فلسفه و حکمت اسلامی

*******************

شهید عبدالکریمی در سال 1321 در یک خانواده کشاورز در قریه کومله متولد شد. از ابتدای زندگی با مشکلات روربرو بود بعد از پایان دوره ابتدائی به علت اشتیاق به علوم دینی زادگاهش را به قصد قم ترک کرد. در محضر اساتید چون: آیت الله محمدی گیلانی و آیت الله منتظری و انصاری شیرازی و شهید بزرگوار مطهری و دکتر مفتح کسب فیض نمود. و در سال 1342 جهت امتحانات ورودی دانشگاه تلاش و در دانشکده الهیات دانشگاه تهران پذیرفته شد به زبان های عربی و انگلیسی تسلط داشت. دوران تحصیلات دانشگاهی را با نمرات عالی پشت سر گذاشت. در رشته فوق لیسانس فلسفه و حکمت شاگرد ممتاز دانشگاه شناخته و معرفی شد در سال 1350 به استخدام آموزش و پرورش در آمد در شهرستان لاهیجان مشغول خدمت شد و مبارزات خود را از همان و سال ها گسترش داد و در جلسات و انجمن های مذهبی شرکت می نمود و زحمات طاقت فرسایی را متحمل می شد و ساواک نیز مرتب او را احضار می نمود و از کار ایشان جلوگیری می کرد. در مدرسه عالی گیلان (لاهیجان) درسهای معارف اسلامی و تاریخ تمدن ایران را تدریس می نمود. در سال های 50 تا 54 با کوشش و زحمات شبانه روزی توانست به آرزوی خود که آگاهی دادن بود برسد در سال 54 به دانشگاه مشهد انتقال یافت و در مدت کوتاهی در جلسات و انجمنها شرکت می کرد و بعد از یک سال او را اخراج نموده و روانه لاهیجان شد. بدلیل علاقه اش به تعلیم و تربیت شجاعانه با مشکلات برخورد می کرد و یک سال قبل از انقلاب جهت رساندن پیام امام فعالانه کوشش کرد پس از پیروزی انقلاب مسئول کمیته انقلاب اسلامی لنگرود بود و مجدداً جهت تدریس به دانشگاه مشهد رفت و در گروه مبانی و تشیع و ادیان مذاهب دانشگاه الهیات و معارف اسلامی مشهد مشغول شد. و با خواست مردم و دعوت مردم شهرستان لنگرود به عنوان نماینده آنها به مجلس راه یافت. شهید کم ححرف می زد و بیشتر اهل عمل بود اقدامات شهید در جهت رفاه حال مردم شهر و روستا قدم های مثبت برداشت از جمله قیمت برگ سبز چای رفوغان و حفر چاه های آب جهت آبیاری مزارع برنج پیگیری احداث و اتمام جاده لنگرود به کومله برقراری تلفن خودکار بین بخش های کومله با سایر شهرهای ایران برق رسانی روستاهای شهرستان لنگرود .او بارها در سخنرانی هایش عنوان می نمود که روی خون به 70 هزار شهید نشسته ام، انتظار ندارم که چهار سال دوره نمایندگی مجلس را تمام کرده و برگردم من شهادت را احساس می کنم و امیدوارم به این آرزو  برسم و سرانجام در فاجعه جانگداز دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه 72 تن از یاران با وفای خود به شهادت رسید.

از آثار علمی شهید می توان به آثاری چون: تحقیق و بررسی درباره اشکال چهارگانه قیاس منطق نظریترجمه بخشی(یک سوم) از کتاب کشف المراد فی شرح تجدیدالاغتهار نام برد.

*******************

زندگینامه شهید سیف الله عبدالکریمی* نام پدر : محمدعلی* تاریخ تولد : شنبه ، 1 فروردین ، 1321* محل تولد : لنگرود
سن هنگام شهادت: 39* زمان شهادت: 7 تیر 1360* مکان شهادت: تهران، دفتر حزب جمهوری اسلامی* تحصیلات : کارشناس ارشد، علوم حوزوی* تخصص : فلسفه و حکمت اسلامی، سطح

سوابق مبارزاتی: حرکت در مسیر مرجعیت، تشکیل جلسات و انجمن های اسلامی با هدف مبارزه با رژیم، پیروی از نهضت امام خمینی، اخراج و ممنوعیت تدریس در دانشگاه، تهدید به شکنجه و زندان ... از سوی ساواک، برپایی اعتصابات و راهپیمایی و ساماندهی اعتراضات دانش آموزی و اصنافکارهای تشکیلاتی: عضویت در حزب جمهوری اسلامی، همکاری با نهادهای انقلابی برای تثبیت پایه های انقلابمسئولیت ها: تدریس در دبیرستان ها و مدارس عالی کشور، مدرس دانشسرای عالی تربیت معلم، عضو هیأت علمی دانشگاه مشهد، سرپرست کمیته انقلاب اسلامی لنگرود، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامیآثار علمی: تحقیق و بررسی درباره اشکال چهارگانه قیاس منطق نظری، ترجمه بخشی از کتاب کشف المرادفی شرح تجرید الاعتقاد

.تولد تا جوان شهید سیف الله عبدالکریمی کومله در سال 1321 هجری شمسی در یک خانواده روستایی در کومله از توابع شهرستان لنگرود متولد شد. در سن هفت سالگی تحصیلات خود را آغاز کرد و دوران ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید. پس از آن به سبب علاقه و اشتیاقی که به کسب علوم دینی و فقهی داشت، رهسپار قم شد.
علوم مقدماتی و ادبیات را نزد استادان حوزه فرا گرفت. پس از آن برای آموختن اصول فقه در کلاس درس استاد آیت الله محمدی گیلانی (حفظه الله) حاضر شد. وی علوم عقلی و فلسفه را در محضر آیت الله انصاری شیرازی آموخت. سیف الله عبدالکریمی همزمان با فراگیری علوم حوزوی، تحصیلات متوسطه خود را در نوبت شبانه ادامه داد و در سال 1342 (هـ .ش) در دانشکده الهیات تهران پذیرفته شد و در همان ایام نیز ازدواج کرد. وی ضمن تحصیل از محضر علامه شهید آیت الله دکتر مطهری و شهید آیت الله دکتر مفتح نیز بهره گرفت. وی به زبان عربی مسلط بود و به زبان انگلیسی نیز آشنایی زیادی داشت. عبدالکریمی برای تامین هزینه های تحصیلی و زندگی، چندین ساعت در هفته در یکی از مدارس خصوصی تدریس می کرد.


او با هوش سرشاری که داشت توانست مقطع کارشناسی را با نمرات بسیار عالی طی کند و در پایان به عنوان شاگرد ممتاز دانشکده معرفی و قرار شد که برای ادامه تحصیل به او بورس تحصیلی پرداخت کنند.از آنجا که عبدالکریمی، دانشجویی متدین  و آزاده بود، حاضر نشد که هر آن چیزی را که رژیم پهلوی می خواهد انجام دهد، لذا به خدمت سربازی فراخوانده شد و او را به بدترین نقطه از نظر نظامی ـ درآن زمان ـ یعنی منطقه نوسود که محل درگیری ایران و عراق در آن دوره بود منتقل کردند. او بعد از مدتی به تهران منتقل و موفق شد در آزمون کارشناسی ارشد دانشکده الهیات تهران در رشته فلسفه و حکمت اسلامی پذیرفته شود. در سال 1350 هـ.ش با مدرک کارشناسی ارشد به استخدام وزات آموزش و پرورش درآمد و در شهرستان لاهیجان مشغول خدمت به فرزندان ایران شد.پس از تأسیس و افتتاح مدرسه عالی مدیریت گیلان(لاهیجان) به مدت دو سال در کادر علمی و آموزشی با این واحد دانشگاهی همکاری داشت و دروس معارف اسلامی و تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران را تدریس کرد. وی در سال 1354 به دانشگاه مشهد منتقل و مدت یکسال در آنجا مشغول تدریس شد. او علاقه فراوانی به تدریس و تعلیم و تربیت داشت و با وجود مشکلات اجتماعی هیچگاه مأیوس نشد و بلکه هر بار استوارتر و با اعتماد بیشتر کارها را دنبال می کرد.وی روستازاده و به مشکلات مردم واقف بود و به همین دلیل تلاش می کرد به طرق مختلف، معضلات موجود در زندگی معیشت مردم را بر طرف نماید.

عملگرایی، ویژگی بارز شهید

شهید از سخن گفتن صرف بدون پشتوانه اجرایی پرهیز می کرد. علیرغم روحیه مبارزاتی و شیوایی قلم و بیانی که داشت کمتر سخن می گفت. او به امور مهم توجه داشت و از پرداختن به مطالب حاشیه ای که وقت او را بگیرد چشم پوشی می کرد.
از آرزوهای دراز که دست نیافتنی هستند دوری می جست. او در انجام کارها علاقه فراوان داشت و در این راه سعی می کرد ابتدا با اندیشیدن و پیدا کردن راهکار مناسب، ساز و کار اجرایی نمودن آن را نیز پیدا کند. چرا که بفرموده امیرالمومنین علی علیه السلام : «ثمره الرغبه التعب»، یعنی«نتیجه علاقه و رغبت زیاد [بدون برنامه] خستگی و تعب است.
او معتقد بود خداوند سرنوشت هیچ ملتی را عوض نمی کند تا آن مردم خود را عوض کنند و در روحیات خویش تغییر دهند.
در اجرای امور مصمم بود و هرگز در انجام آن کوتاهی نمی کرد.در عین عملگرا بودن از افراط و تفریط پرهیز می کرد زیرا معتقد بود حرص و سستی، هدف را نابود می سازد.خدماتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مسئولیت های مختلف و ساماندهی امور به انجام رساند، همگی گواهی است بر توانمندی او در اداره امور که با قاطعیت و صحت تدبیر در وجود او خلاصه می شد. او مخاطبین خود را می شناخت و به موقع دیدگاه های کارآمد را به آنها عرضه می نمود و از طرح هایی که عقبه اجرایی نداشتند پرهیز می کرد. شهید عبدالکریمی و آغاز نهضت انقلاب اسلامی روحیه حق طلبی شهید سیف الله عبدالکریمی از او مردی مبارز و اهل پیکار با ظالمان ساخته بود. او دنبال چراغی می گشت که راه را بر او نمایان سازد. در پی حضور در حوزه علمیه و انس با شهیدانی چون مطهری و مفتح با اندیشه های امام خمینی (ره) آشنا شد. بواسطه همین تعالیم بود که سازش با ستمکار را ننگ می دانست و قدم در راهی که نهایت آن طاغوت باشد نمی گذاشت. عبدالکریمی مبارزه منسجم خود را با برپایی جلسات سخنرانی و حضور در فعالیت های مذهبی و برنامه های سیاسی اسلامی قوت بخشید. و بیشتر اوقات شهید در تشکل ها و انجمن های سیاسی مسلمان که بطور مخفی و بعضاً در قالب هیئت مذهبی بود طی می شد. در سالهای 50 تا 54 با کوشش فراوان تا حدودی به آرزوهای خود که همانا بیدار نمودن افکار عمومی در برابر ستم و ظلم رژیم شاهنشاهی بود دست یافت و مردم شهرهای لاهیجان و لنگرود را بیش از گذشته با اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) و اهداف نهضت ایشان آشنا کرد. ساواک رفته رفته پی به بعضی فعالیت های شهید برده بود و با احضار او به ساختمان های مخوف و بی نام و نشان خود، ضمن تهدید و شکنجه از او می خواست تا از فعالیت های سیاسی اسلامی دست بردارد. یکسال پس از انتقال به دانشگاه مشهد و تدریس علوم دانشگاهی، عمال رژیم به علت حضور گسترده او در جلسات و انجمن های سیاسی تحت اشراف روحانیت مبارز، او را از دانشگاه مشهد اخراج کردند و به لاهیجان بازگشت. او این بار رسالت خود را در مدارس شهر لاهیجان دنبال کرد. با افزایش مبارزات مردمی و گسترده شدن دامنه اعتصابات ضد رژیم، شهید سیف الله عبدالکریمی، فعالانه و علنی اعلامیه ها و پیام های امام و مقتدای خود را در سطح شهر بویژه مدارس و موسسات آموزش عالی توزیع می کرد. او نقش مؤثری در برپایی تظاهرات، جلسات سخنرانی سیاسی و اعتصابات و تعطیلی بازار و ادارات و مدارس داشت و در 22 بهمن سال 1357 به آرزوی خود که همانا تحقق حکومت علوی در مقیاس سیره نبوی تحت رهبری فرزند پاک از تبار آفتاب بود نائل آمد و آماده شد تا با عظمی سترگ از آرمانها و ارزش های متعالی نهضت عاشورایی حضرت امام خمینی(ره) پاسداری کند.


انقلاب اسلامی و صیانت از دستاوردهای آن با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره)، فصل نوینی از مبارزات و جهاد در راه مکتب برای شیفتگان خدمت مهیا شد. سیف الله عبدالکریمی که خود را دانش آموخته مکتب امام خمینی (ره) می دید، در این مرحله نیز خوش درخشید و صفحات گرانبهایی را بر کارنامه درخشان خود افزود.
 در پی سقوط رژیم پهلوی، بسیاری از سران خائن دستگاه های دولتی از سوی مردم دستگیر و برخی نیز از ترس خشم طوفنده ملت مسلمان و رهیده از ظلم و ستم متواری شده بودند. وضع شهربانی، ژاندارمری، و بعضی ادارات مهم بسیار آشفته بود و هر آن احتمال داده می شد، عناصر فرصت طلب سلاح ها و تجهیزات نظامی را از شهربانی و ژاندارمری به غارت برده و امنیت و شرایط حساس آن روزها را نابسامان کنند. شهید عبدالکریمی که به عملگرایی و تمشیت امور شناخته شده بود توانست با تدبیر و ابتکار خاص در کوتاه ترین مدت ممکن با همکاری شماری از افراد انقلابی و مسلمان همه سلاح ها را جمع آوری و پس از انتقال به مکان امن، تا تعیین مسئولان مربوط از آنها محافظت نمایند. با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی، وی به عنوان مسئول این نهاد انقلابی در شهرستان لنگرود منصوب شد و توانست خدمات قابل توجهی را در ارتقاء ضریب امنیت و نیز برخورد با منافقین و گروهک های ضد انقلاب ایفا نماید. با بازگشایی دانشگاه ها و مدارس، دانشگاه مشهد از او برای تدریس در دانشکده الهیات دعوت کرد. او که آموختن و آموزش دادن را بسیار دوست داشت و به آن عشق می ورزید، از پذیرش مسئولیت های اجرایی پیشنهادی امتناع کرد و برای بیمه کردن اذهان دانشجویان این مرز و بوم در برابر جریانهای فکری منحرف به دانشگاه مشهد رفت و در گروه مبانی تشیع و ادیان و مذاهب دانشکده الهیات و معارف اسلامی به تدریس و دفاع از شریعت اسلام و فقه جعفری پرداخت. او همچنین به عضویت در حزب جمهوری اسلامی که در آن مقطع پایگاه مناسبی برای ایستادگی در برابر ضد انقلاب و قدرت های امپریالیستی بود درآمد و با آنان نیز محشور شد. سنگر مجلس و فرصت ارائه خدمات نوین به جامع در آستانه برگزاری نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، گروه کثیری از مردم لنگرود از عبدالکریمی خواستند که نامزد انتخابات شود و اجازه ندهد نااهلان وارد خانه ملت شوند. سیف الله عبدالکریمی علیرغم میل باطنی و تنها به سبب احساس تکلیف شرعی و انقلابی، این پیشنهاد را پذیرفت. وی در برگزاری انتخابات کمترین تبلیغات را میان رقبای خود داشت و معتقد بود: پول و سرمایه نمی تواند در اندیشه های اسلامی و انقلابی مردم تأثیر گذار باشد. با شمارش آراء و اعلام نتایج، سیف الله عبدالکریمی وکیل مردم لنگرود در قوه مقننه شد. او در مدت کوتاه نمایندگی اش همواره به حوزه انتخابیه خود در مناطق مختلف روستایی و شهری سرکشی و از نزدیک ضمن آشنایی با مشکلات و نابسامانی ها، عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران را در این مدت به مردم بازگو می کرد تا ضمن ارتقاء روحیه و عزم ملی مردم، راه برای سوء استفاده بدخواهان ملت و کسانیکه دوست داشتند یأس و ناامیدی را در میان مردم القاء کنند ببندد.
او برای تامین رفاه و معیشت مردم اقدامات موثری بعمل آورد که تعیین قیمت برگ سبز چای، نوغان و حفر چاه های آب برای آبیاری مزارع برنج، حفر چندین حلقه چاه آب آشامیدنی در روستاهای منطقه و پیگیری و ساخت جاده لنگرود به کومله و منطقه اطاق درـ با هدف کاهش خسارات ناشی از  تصادفات و حوادث رانندگی ـ برقراری و توسعه شبکه تلفن خودکار بین بخش کومله با سراسر کشور و ساخت و توسعه شبکه های برق رسانی به روستاهای لنگرود تنها بخشی از عملکرد این سرباز وفادار امام در مجلس و صرفاً برای حوزه انتخابیه ای است که مردم او را به عنوان وکیل خودشان انتخاب کرده اند.
او همه تلاش خود را برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بکار بست و اعتقاد داشت: «من روی خون 70 هزار شهید نشسته ام، انتظار ندارم که چهار سال دوره نمایندگی خود را در مجلس شورای اسلامی تمام کرده و برگردم، من شهادت را احساس می کنم و امید دارم به این آرزو برسم اطیعوالله و اطیعوا الرسول واولی الامرمنکم
شهید عبدالکریمی به معنای واقعی کلمه جایگاه ولی فقیه را می شناخت و اطاعت از آن را اطاعت از رسول و پروردگار جهانیان می دانست. او در بخشی از نطق پیش از دستور یکصد و چهارمین جلسه علنی مجلس در تاریخ 18/11/1359 درباره جایگاه ولایت فقیه و رهبری حضرت امام خمینی(ره) و اطاعت از ایشان چنین می گوید:  پاره ای دانسته یا نادانسته تصور می کنند که سخنان و خط امام از متشابهات است اما برای اکثریت قاطع امت، خط امام و اندیشه روشن ایشان و سخنان بیدارگرش از محکمات است. ما امام را ادامه دهنده راه انبیاء می شناسیم، همانگونه که انبیاء در تاریخ به زبان قوم خود سخن می گفتند سخنی که همه توده ها، همه مردم به روشنی آن را فهمیدند و به کار بستند. امام نیز اینگونه با مردم سخن می گویند. پیامبر اسلام(ص) نیز سخنی همه فهم برای مردم بیان می فرمودند: «و ما ارسلنا من رسول الابلسان قومه لیبین لهم»، هیچ پیامبری از ناحیه حق برگزیده نشد مگر آنکه آن پیامبر آشنا به زبان قوم سخن گفت. سخنی که همه آن را فهم کردند... ما معتقدیم «منزلة الفقیه فی هذا الوقت کمنزله الانبیاء فی بنی اسرائیل» ... این بینش اسلامی ما است، ... آری [ما معتقدیم] امام در میان ما چون نبی است از انبیاء بنی اسرائیل [بنابراین] با امام ستیزه نکنید و به خود اجازه ندهید که در برابر رهنمودهایش اعلامیه منتشر بکنید...»رسالت نویسندگان در قبال «ن، والقلم و ما یسطرون»شهید عبدالکریمی به خوبی کارایی جنگ روانی و به اصطلاح امروز جنگ نرم را می دانست. او معتقد بود قلم امانتی است که به دست افراد سپرده شده است و بنابراین از

کاربر گرامی: باسلام و تشکر از حضور شما در سایت شهدا، و ضمن پوزش از اینکه تا کنون اطلاعاتی در خصوص این بخش به دست ما نرسیده است، استدعا دارد، در صورتی که از خانواده معزز شهید و یا از یادگاران دفاع مقدس، همرزمان و دوستان شهید می باشید و اطلاعات دقیق و تکمیلی از شهید(اعم از زندگی نامه، وصیت نامه و خاطرات) در اختیار دارید، آن را در بخش نظردهی همین صفحه درج و یا شماره تماس خود را به سامانه پیامکی اختصاصی موسسه سبک بالان عرش به شماره 3000141444 ارسال تا با شما تماس گرفته شود. همچنین ارسال تصاویر فردی و جمعی شهید از طریق ایمیل mesbah1388@yahoo.com امکان پذیر است. قبلا از همکاری صمیمانه شما کمال تشکر را داریم.

مدیریت موسسه فرهنگی سبک بالان عرش.