فراخوانی ...
esar.ir
 
سبکبالان عرش
شهید صياد باقري نسخه چاپی RSS
صیاد باقری
  • تاریخ شهادت: 1364/12/8
  • محل شهادت: فاو
  • عملیات منجر به شهادت: والفجر 8
  • نحوه شهادت: اصابت بمب های شیمیایی
  • یگان:
  • محل دفن: شهر -
  • منبع: صبح
 

 

زندگینامه

صیاد باقری در سال 1322 در روستای تاریخی خرزان از توابع دهستان قاقازان قزوین دیده به جهان گشود. هنوز 9 سالش تمام نشده بود که طعم تلخ یتیمی را چشید. مثل این که دست تقدیر می خواست او را در امواج خروشان مشکلات برای روزهایی سخت پرورش دهد. در آن روزها تنها دست مهربان دایی بود که بر سرش کشیده می شد و امید به فردای بهتر را برای او رقم می زد. او در شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا عازم خدمت سربازی گردید و بعد از سربازی هم در هر کجای ایران که ممکن بود، مشغول به کار گردید.
جوانی بسیار قوی و باایمان بود که هیچ کاری را عیب نمی دانست. مدت ها به عنوان راننده ی بولدوزر در بیابان های جنوب و مدتی هم در مسیر احداث لوله ی گاز تهران_شمال مشغول به کار گردید. صیاد با این که کارش دایم در بیابان ها و کوه ها و در شرایط سخت بود ولی وقتی که وارد خانه می شد، با خود صفا و صمیمیت وارد خانه می کرد. خانواده ی گرم و صمیمی او پر از مهر و صفا بود و هیچ گله و شکایتی در کسی یافت نمی شد. همه ی اعضای خانواده به جهت رضایت خداوند هر سختی را به جان می خریدند.
این مجاهد خستگی ناپذیر در کل دوران جنگ در مناطق جنگی مشغول خدمت بود و یا در روستاهای دور افتاده ای که دست کمی از مناطق جنگی نداشت! نام صیاد برای همه ی مردم محروم روستا و رزمندگان جبهه ها کاملاً آشنا بود. او آن قدر مشغول تلاش و فعالیت های شبانه روزی بود که هرگز نتوانست پی به پیری خود ببرد و همیشه احساس می کرد که جوان و قدرتمند است. هرگز کسی خستگی را در چهره ی او ندید.
تا این که در تاریخ 8 اسفند ماه 1364 در عملیات والفجر 8 در فاو در حالی که به سرعت مشغول خارج کردن مجروحان از صحنه ی نبرد بود، در سنّ 42 سالگی مورد اصابت بمب های شیمیایی دشمن قرار گرفت و این زهر کشنده ی پرجفای سردمداران غرب و شرق نفس گرم این شیرمرد مجاهد را در سینه حبس کرد و شهید صیاد هم سند رسوایی حاکمان ظالم غرب و شرق شد که به حمایت از صدام پرداخته بودند.

وصیت نامه

... برادران پاسدارم! سلام و رحمت خدا بر شما باد، از شما عاجزانه تقاضا دارم که باتعبد و تعهد هرچه بیشتر، آرم مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر قلب خود بچسبانید و هیچ گاه و در هیچ شرایطی از زیر بار مسئولیت پاسداری از ارزش های اسلام و پاسداری از خون های شهیدان شانه خالی نکنید، بدانید که شما همه سربازان لشکر مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف هستید.