loader-img-2
loader-img-2

زندگی نامه جهاد گر شهید حسینقلی (علیجان) شفایی

شهید علیجان شفایی در سال 1341 در روستای متکازین در خانواده مذهبی و روحانی چشم به جهان گشود و در کودکی جهت فرا گرفتن قرآن روانه مکتب خانه شد. سپس به بهشهر مهاجرت و دوران تحصیل ابتدایی را در مدرسه (کمال الملک) قاضی طباطبایی گذراند و بعلت عدم بعضی از امکانات درس خود را رها کرده و در کارگاه نجاری به شاگردی مشغول شد.

پس از مدتها به شغل شریف کارگری روزانه رو آورد و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در مشاغل آزاد مشغول به کار بود. شهید شفایی از نظر حسن خلق دارای ویژگی های خاصی بود. با شروع انقلاب اسلامی همواره در صحنه های انقلاب حضور مستمر داشته و در مراسمات، تظاهرات و تشییع پیکر پاک شهدا و نماز جمعه و جماعات حضور می یافت.

با شروع جنگ تحمیلی بعضویت بسیج درآمد و برای گذراندن دوره آموزش نظامی به چالوس اعزام شد. پس از گذراندن دوره آموزش نظامی به جبهه های حق علیه باطل شتافت. شهید شفایی یکبار به شهر و دیار خود بازگشت و مجدداً در تاریخ 15/8/1361 به سوی جبهه ها شتافت.

این شهید بزرگوار دنیای فانی را برای یک مومن زندان می پنداشت و همیشه جهت طول عمر امام دعا می نمود. شهید شفایی آرزوی بازگشایی راه کربلا و عتبات عالیات را داشت، چنانکه از سفارشات شهید می باشد که خطاب به برادر روحانی خود گفته است:

« امیدوارم تا دشمنان و صدام و صدامیان را از بین ببرم و حوزه علمیه نجف اشرف را امنیت بخشیده تا شما قادر به تحصیل در آن مکان مقدس باشید.»

قبل از اینکه شهید وارد صحنه سیاسی و مبارزات گردد تحول عجیبی در وی پدیدار گشت به گونه ای که ساعت ها در اتاق به اقامه نماز و تلاوت قرآن می پرداخت و از خداوند طلب شهادت می نمود.

او چنان آگاهانه می اندیشید که حتی در شب قبل از شهادتش به همرزمان خود می گوید: « امشب شب عاشورای من است و باید خندان و سرافراز باشم چون فردا به ملاقات حسین فاطمه خواهم شتافت.» همچنین اضافه کرد: «امشب خداوند به همسرم فرزندی عنایت خواهد کرد» و همان شب نیز خداوند فرزندی را به این شهید عنایت کرد.

سرانجام در روز جمعه 21/8/1361 مصادف با 25 محرم 1403 و شهادت امام زین العابدین (ع) در گیلانغرب (جبهه غرب کشور) در سن 20 سالگی و در کسوت جهادگر به درجه رفیع شهادت نائل گشت و پس از انتقال به بهشهر به همراه پیکر پاک پسرخاله شهیدش شهید سید عابدین حسینی، تشییع و در بهشت فاطمه به خاک سپرده شدند.

قابل ذکر است شهید سید عابدین حسینی در روز سه شنبه 18/8/1361 مصادف با 22 محرم 1403 در منطقه دهلران (عین خوش) به درجه رفیع شهادت نائل شد.

از شهید شفایی یک دختر به یادگار مانده است که امید است ادامه دهنده راه پدر شهیدش باشد.

قسمتی از
وصایا و سفارشات شهید علیجان شفایی

شهادت می دهم
که بجز خداوند یکتا خدایی نیست و از سوی خداوند 124 هزار پیامبر، اولین آنها حضرت
آدم و آخرین آنها حضرت محمد (ص) می باشد و به 12 تن از امامان بعنوان هادی انسان ها
که اولین آنها علی (ع) و آخرین آنها امام مهدی (عج) می باشد که از نظرها پنهان
است.

درود بر رهبر
کبیر انقلاب حضرت امام خمینی، سلام بر شهیدان صدر اسلام تا شهیدان انقلاب اسلامی
ایران.

خدایا من به
دنیای فانی که جز غم و اندوه چیزی برای یک انسان مومن نخواهد بود چشمداشت ندارم.

اما از همه
مسئولین ارگانها و نهادها و کارکنان انتظار دارم که همه مردم را به یک چشم نگاه
کنند و الا خیانت بزرگی به خون شهدا خواهیم کرد، این انقلاب، انقلاب مستضعفین بود
و تا آخر هم انشاءالله آن را به پیروزی خواهند رساند.

اما برای
کسانی که به این انقلاب توجهی نمی کنند و می خواهند خودشان را با دوستانشان حفظ
کنند در آینده رسوا خواهند شد. به پدر و مادرم بگویید من چیزی برای خود در زندگی
ذخیره ننمودم.
اولین کسی باشید که دیدگاهی برای" حسینقلی (علیجان) شفایی " می نویسد